Model i projekt logistyczny w rodzinnym biznesie

Każde zajęcie związane z logistyką potrafi napsuć nam wiele krwi. Szczególnie tym, którzy zajmują się planowaniem, czy to tras przejazdowych, czy wspólnej działalności na terenie jakiegoś przedsiębiorstwa. Aby nie dać się zwariować, warto rozważyć wprowadzenie do swojej pracy jakichś taktyk usprawniających cały ten proces, a przy okazji na tyle prostych, żebyśmy nie musieli dokładać do tego dwa razy więcej, niż normalnie.

Jedną z takich taktyk może być model lub projekt logistyczny, za pomocą którego nie tylko zaplanujemy, ale również jasno i wyraźnie będziemy w stanie przekazać pracownikom plan naszego przyszłego działania.

Nie da się przecenić roli projektu, jeśli chodzi o logistykę. Ułatwia pracę zarządowi, bo ma wszytko jasno i wyraźnie przedstawione na planie i pracownikom, którzy mogą w każdej chwili sprawdzić, co należy do ich obowiązków. W ten sposób firma od razu działa sprawniej i zarabia więcej.

Kto stworzy projekt logistyczny

Jeśli projekt logistyczny i jego stworzenie jest dla nas za trudne lub nie mamy na to czasu, możemy zlecić taką pracę zewnętrznej firmie, która w oparciu o dostarczone jej materiały zrobi to za nas. Wtedy otrzymujemy gotowy projekt lub model logistyczny, który możemy albo zatwierdzić, albo nie – w zależności od tego, jak nam się podoba.

Oszczędzimy czas, ale nie pieniądze – zewnętrza firma nie będzie działać w czynie społecznym i policzy sobie za tę usługę. W zależności od wielkości naszej firmy i skomplikowania jej logistyki mogą to być sumy skromne, ale mogą też sięgnąć naprawdę wysokich kwot.

Czy model logistyczny się opłaca

Mimo wszystko – czy zrobimy projekt logistyczny sami, czy z czyjąś pomocą – warto zdecydować się na to rozwiązanie, bo koszty z niego płynące da się łatwo zaobserwować i policzyć. Dobry plan sprawia, że wszyscy wiedzą lepiej, co należy robić, a gdy pracownik dobrze rozumie cel, który się przed nim stawia, to równie dobrze będzie pracował. Tę tendencję potwierdzają wszystkie badania psychologiczne, więc coś jest na rzeczy. Planowanie po prostu się opłaca.