Foteliki do jazdy tyłem dobrym wyborem

Na rynku fotelików samochodowych dostępne są zarówno foteliki do jazdy przodem, jak i do jazdy tyłem. Zdaniem specjalistów foteliki do jazdy tyłem są bezpieczniejsze dla dziecka i dlatego warto z nich korzystać jak najdłużej.

Grupy fotelików samochodowych

Na rynku polskim dostępne są cztery główne grupy fotelików samochodowych, podzielone ze względu na wagę dziecka. Grupa 0 oraz 0+ to foteliki do jazdy tyłem przeznaczone dla dzieci o wadze max 10 i 13 kg. Umożliwiają one bezpieczne przewożenie dziecka do 9 oraz 15 miesiąca życia.

Foteliki grupy I dedykowane są do wagi 9 -18 kg. Są to foteliki tyłem albo przodem do kierunku jazdy. Zaleca się pozostawianie ich w pozycji do jazdy tyłem jak najdłużej. Foteliki grupy II i III dedykowane są do jazdy przodem. Na rynku też są dostępne foteliki łączące kilka grup, do maksymalnej wagi 36 kg. Są to foteliki do jazdy przodem oraz tyłem.

Dlaczego foteliki do jazdy tyłem są bezpieczniejsze?

Foteliki do jazdy tyłem są 5 razy bezpieczniejsze niż foteliki do jazdy przodem. Badania wskazują, że lepiej chronią one dzieci podczas wszelkich rodzajów zderzeń, zarówno czołowych, jak i bocznych oraz tylnych. Powodują że w razie zderzenia mały pasażer jest wciskany w fotelik. Powoduje, to że na jego głowę i kręgosłup działa mniejsza siła.

Dodatkowo foteliki tyłem do kierunku jazdy zabezpieczają przed uderzeniem przez przedmioty przemieszczające się w kabinie podczas uderzenia oraz poduszkę powietrzną.  Foteliki do jazdy przodem są o tyle gorsze, że w momencie wypadku generują się bardzo duże siły działające na szyję oraz kręgosłup dziecka. Może to prowadzić do poważnych obrażeń, ze śmiercią dziecka włącznie.

Jak długo dziecko powinno siedzieć tyłem do kierunku jazdy?

Foteliki do jazdy tyłem są obligatoryjne dla dzieci ważących poniżej 13 kg. Prawdopodobnie szykuje się jednak zmiana przepisów, które wprowadzą obowiązkowe foteliki tyłem do czwartego roku życia, obecnie jest to opcjonalne. Dostępne na polskim rynku produkty umożliwiają przewóz dzieci do 25 kg. Przy wyższej wadze należy już zakupić fotelik do jazdy przodem.