Nonviolent Communication czyli porozumienie bez przemocy

Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC) – sposób porozumiewania się opracowany przez Marshalla Rosenberga. W idealnym świecie żadna rozmowa nie kończyłaby się kłótnią. Każdy próbowałby z naszej postawy, mowy ciała, tonu głosu i słów, odgadnąć nasze intencje i emocje. Konstruktywny i serdeczny dialog. Fikcja.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Rzeczywistość jest zazwyczaj inna. Istnieje wiele barier, które zaburzają relacje. Pęd życia zmusił nas do koncentrowania się na swoich potrzebach. Stresująca praca, nadmiar obowiązków, problemy, przysłaniają nam to co najważniejsze w relacji z otaczającymi nas osobami. Rozmowa, a w niej wzajemny szacunek i pamięć o potrzebach naszych i drugiej osoby – porozumienie bez przemocy.

Wyobraź sobie, że wracasz po pracy do domu – najeżona problemami, negatywnymi bodźcami, jak pani z popularnej reklamy. Od progu dzieci wyrzucają z siebie jak automaty nowe żądania, partner nie reaguje, nie pomaga. Automatycznie programujesz się na złość, na to, że Twoje potrzeby są pomijane. Najczęściej reagujesz agresją, wyładowujesz swoje złe emocje na innych, stają się oni katalizatorem dla negatywnych uczuć. Metoda Rosenberga, Nonviolent Communication (wiecej), pokaże Ci, jak w takiej sytuacji reagować, nie agresją, a dialogiem, jak mówić bez nakręcania spirali złości, jak w słowa włożyć miłość i szacunek do drugiej osoby.

Czym jest porozumienie bez przemocy?

Język Rosenberga to język serca. To sensowny dialog bez przemocy. Uczy szukania źródła emocji, zarówno swoich, jak i drugiej strony, radzenia sobie z trudnymi uczuciami, swoimi, jak i partnera. Mówi o wyzbyciu się własnych osądów i interpretacji. Kładzie nacisk na wyrażaniu swoich potrzeb w poszanowaniu potrzeb drugiej osoby. Uczy jasnych i prostych komunikatów bez cienia żądań i pretensji. Mówmy tak, żeby nasze potrzeby były zrozumiałe, NVC  pozwoli nam je odkryć. Pozwoli dotrzeć do ukrytych emocji, które nieujawnione są często źródłem błędnego koła negatywnych relacji. Nauczmy się autentyczności w relacjach, budujmy dobre i trwałe więzi. W porozumieniu bez przemocy nie ma miejsca na agresję i złość. To porozumienie pełne empatii i szczerości. Otwórzmy się na ludzi. Rozmawiajmy.